5. Mowa Ciała w Pracy

Ciekawość by wiedzieć co mówi człowiek poza słowami, których użył towarzyszy człowiekowi od dawna. Rozpoznać nastawienie rywala na boisku; pozycję negocjacyjną w biznesie zanim jeszcze usiądziemy do stołu; czy ocenę egzaminatora/rekrutera gdy udzielamy odpowiedzi. Wszystkiego i wszystkich odczytać nie sposób, ale książka Mowa ciała w pracy  Joe Navarro daje nam narzędzia aby odczytać trochę więcej niż mówią same słowa.


Autor zarówno współpracując z FBI, jak i w biznesie brał udział w rozmowach, siedział z boku i obserwował. Nie tylko to co oczywiste i widoczne, jak pozycja ciała lub ułożenie dłoni. Navarro zwraca uwagę  na przykład na ułożenie stóp rozmówcy. Czy też podaję przykład adwokata, który w trakcie mowy końcowej bardzo często mrużył i zamykał oczy. Przypomniał mu, że zamykanie oczu może być odbierane jako niechęć bycia w tym miejscu (małe dzieci zamykają oczy by zniknąć) czy mówienia nieprawdy, skoro nie chce na to patrzeć. Okazało się, że młody prawnik miał nowe szkła kontaktowe i oczy jeszcze się do nich nie przystosowały.
W książce, jak w większości tego typu pozycji przechodzimy przez cały wachlarz zachowań: postawa ciała, gesty, kontakt wzrokowy. Jednak bardzo ważnym rozróżnieniem jest fakt, że autor na koniec przestrzega przed stu procentowym przekonaniem o nieomylności w odczytywaniu mowy ciała. Podaje przykład księgowej dużej firmy, która była przesłuchiwana, bo ktoś w firmie dokonał milionowych malwersacji. Podczas przerwy ta kobieta zapytała jak długo przesłuchanie jeszcze potrwa. Navarro zaciekawiony spytał o powód jej pytania, a kobieta powiedziała, że martwi się, bo wrzuciła do parkomatu pieniądze tylko na 40 minut, a rozmawia ze śledczymi już prawie pół godziny …. Uświadomiło to mężczyźnie, że oznaki jej poddenerwowania nie wynikały z chęci ukrycia oszustwa (ostatecznie wyszło, że kobieta jest niewinna), a jedynie z obawy przed mandatem za parkowanie. Słowami można zdecydowanie łatwiej kłamać niż ciałem. Książka Navarro podpowiada jak rozpoznać nie tylko kłamstwa, ale cała poza-słowną mowę ciała …