7. Życiologia czyli o mądrym zarządzaniu czasem
Trzy piękne ogrody życia … zarządzanie sobą w czasie.
Tym razem chciałem napisać o książce, która lekkim językiem traktuje o całkiem poważnych sprawach. W Życiologii bowiem Miłosz Brzeziński robiąc duży ukłon w stronę czytelnika porusza temat tego jak człowiek ma zarządzać swoim czasem. Obrazując ludzkie życie jako stolik na trzech nogach, zasadnie stwierdza, że taki stolik nie będzie się chwiał. O ile każda z nóg będzie takiej samej długości. A, że trzy nogi to trzy ogrody naszego życia to znaczy, że trzeba znaleźć czas aby o każdy ogród zadbać.
Pierwszym ogrodem jest Praca. No i niby wszyscy wiedzą, co się w tym ogrodzie robi, ale autor pyta czy czas w pracy nie jest dla niektórych ucieczką przed czasem w domu. Lub przed czasem pobycia z samym sobą. Poza tym wskazuje, że dzisiejsza praca jest inna niż ta, w której człowiek przez wieki pracował. Inny jest też ogród drugi czyli Dom. Bo kiedyś kobieta w gronie innych kobiet wychowywała dzieci, dbała o wszystko co w tym domu jest, a mężczyzna był albo na wojnie, albo od rana do wieczora na polu czy w fabryce. W związku z tym, w dzisiejszych realiach domu nie do końca wiadomo jak to wszystko poukładać, żeby ten ogród był piękny od dobrych uczuć i relacji, a nie zarośnięty chwastami niedomówień. Autor podaje wiele, dobitnie trafnych przykładów, rozmów, kłótni czy przepychania się między postaciami w ogrodzie Dom. Trzeci ogród, o którym również część z nas zapomina to Ja sam. Znalezienie czasu by pielęgnować ogród swojej pasji. Albo pielęgnować swój czas, jeśli czytelnik jeszcze swojej pasji nie odkrył. Dbanie o siebie w kontekście zdrowia, ale również higieny fizycznej i psychicznej, bo zachwaszczenie tego ogrodu jeśli nie doprowadzi do zawału to zapewne do złości czy zazdrości na innych albo mówiąc inaczej do nieustającej energii braku.
Co ważne, przynajmniej dla mnie, Brzeziński nie daje nam złotych rad, nie narzuca jak należy/ powinno się/musimy robić. Prezentuje różne stanowiska i różne konsekwencje, a każdy sam może wybrać co wybiera. Zdecydowanie bardziej wolę takie książki, niż poradniki jakie konkretne kroki, o której godzinie i jakiej długości muszę zrobić, by być szczęśliwy. Życiologia pokazuje nam jak warto zadbać o swojej życie, nie tylko dlatego, by któryś z ogrodów nie zarósł chwastami, ale przede wszystkim dlatego, by każdy z nich w swoim pięknie napawał dumą swego właściciela.
Cytat obrazujący : „Ciało, które nie ma zmagazynowanej energii wysokiej klasy , nie zdobędzie się na wymyślanie idei wysokiej klasy. Bo nie da się zużyć energii, której się nie ma.” s. 148